Szukaj Pokaż menu

25 najbardziej klimatycznych i odjazdowych barów na świecie według Lonely Planet

70 829  
172   56  
Napić się można wszędzie, w domu, w parku na ławce czy też w lokalnej mordowni. Ale dlaczego nie spróbować drinka w dawnym grobowcu, pod bambusową kopułą czy też w irlandzkim pubie otwartym w 900 roku? Może odwiedzisz choć jeden z tych barów w wakacje?

#1. The Cave Bar, Jordania

Stockowe zdjęcia z lat 70. pozwolą ci docenić to, co mamy dzisiaj

55 406  
147   33  
Uważacie, że dzisiejsze zdjęcia stockowe wyglądają sztucznie i zabawnie? To zobaczcie, jak wyglądały w latach 70. Tak, tak, takie zdjęcia to nie wynalazek ery internetu, poniższe zdjęcia zrobił H. Armstrong Roberts - pionier fotografii stockowych, który w 1920 r. założył dużą agencję fotograficzną, która działa do dziś pod nazwą RobertStock.

#1.

7 smakowitych ciekawostek o przyprawach

67 070  
332   31  
Sól i pieprz to tylko początek. Istnieją dziesiątki tysięcy różnych przypraw, a każda kultura ma własne - niespotykane lub niestosowane powszechnie gdzie indziej. To właśnie dzięki przyprawom kuchnie różnych regionów tak wyraźnie się od siebie różnią.

#1.

Wszyscy słyszeliśmy o szafranie - najdroższej przyprawie świata. Rzadko jednak wspomina się - przynajmniej w tym kontekście - drugą pozycję z tej listy. A zajmuje ją... wanilia. Tak, prawdziwa wanilia w przeliczeniu na gramy kosztuje krocie. I oczywiście nie ma zupełnie nic wspólnego z tzw. "syntetyczną waniliną", czyli przemysłowym substytutem jej aromatu. Aby samemu przygotować porządny cukier waniliowy, wystarczy zamknąć w słoiku cukier i laskę wanilii. Już po kilku dniach efekt przerośnie najśmielsze oczekiwania. Co jednak ciekawe, wanilina to żaden nowy wynalazek - w Polsce cukier wanilinowy reklamowano już w 1886 roku!

#2.


Zapomnijcie o lekach na Alzheimera - z niedawno opublikowanych badań wynika, że przyprawa curry lepiej się sprawdza w przeciwdziałaniu chorobie Alzheimera niż jakiekolwiek dotychczas opracowane leki. Dobroczynne właściwości przypisuje się szczególnie jednemu składnikowi typowego curry - kurkumie, a idąc dalej - turmeronowi. Tenże turmeron intensywnie pobudza komórki nerwowe. Co więcej, kurkuma ma też zbawienny wpływ na wątrobę - a tej w naszym, ekhm, klimacie z pewnością należy się szczególna troska.

#3.


Wasabi powinno wyciskać łzy z oczu nawet najtwardszych Sebków, a jak jest w rzeczywistości - większość z nas zdążyła się już przekonać. Absolutna większość sprzedawanego u nas wasabi to, za przeproszeniem, zwykły chrzan i trochę barwnika. Autentyczne wasabi - chrzan japoński - to prawdziwa rzadkość. Surowe nie jest dostępne wcale, w "wasabi w proszku" wasabi nie ma ani śladu, jedynie w gotowych pastach zdarza się niekiedy kilkuprocentowy dodatek oryginalnego korzenia. Nie dajcie się nabić w słoik chrzanu.

#4.


Do czego służą przyprawy - wyjaśniać nie trzeba. Warto natomiast wiedzieć, że w dawnych czasach - konkretnie w XVII wieku - przyprawy służyły do... określania czasu. Elektryczności ni widu, ni słychu, noc ciemna jak mroki - nie przymierzając - niedawno skończonego średniowiecza... i jak w takiej sytuacji spojrzeć na zegarek? Rozwiązaniem problemu, choć specyficznym i krótkotrwałym, był zegar złożony z pojemników z dwunastoma przyprawami. W nocy wystarczyło wymacać wskazówkę, wsadzić palec do wskazanego pojemnika, i już po chwili wywąchać aktualną godzinę. "Andrzeju, która godzina? Wpół do gałki muszkatołowej, Heleno".

#5.


Dlaczego danie, którego jednego dnia jest zupełnie znośne, następnego dnia pali już na wejściu i na obydwu wyjściach? Można powiedzieć, że się przegryzło. Z naukowego punktu widzenia wygląda to tak: kapsaicyna, związek chemiczny odpowiadający za ostry smak, odkłada się w tłuszczu. Tłuszcz, w przeciwieństwie na przykład do wody, nie odparowuje podczas ponownego podgrzewania dania. Woda znika, tłuszcz i kapsaicyna zostają, zatem stężenie rośnie. Efekt? Robi się ostro jak w niemieckim porno!

#6.


Cynamonowe wyzwanie polegające na zjedzeniu łyżki cynamonu w czasie poniżej minuty to żadna nowość. Stary i głupi żart na naiwnych i chcących się popisać ofiarach. Wyzwanie to ma jednak i ciemną stronę. Pół biedy, jeśli reakcja "ofiary" trwa tylko chwilę. Gorzej, że dostanie się włókien cynamonu do płuc może poważnie je uszkodzić, skąd niejedna już wizyta w szpitalu po niby niegroźnej zabawie. Zamiast spróbować zjadać cynamon, spróbujcie znaleźć w sklepie prawdziwe wasabi - będzie równie zabawnie.

#7.


Sylfion - to przyprawa, której nie dane nam będzie doświadczyć. W starożytności ogromnie popularna roślina, która stosowana była w całym basenie Morza Śródziemnego i dodawana absolutnie do wszystkiego. Była tak popularna, że w Grecji objęto ją państwowym monopolem, kontrolowano handel; Rzymianie przechowywali ją w skarbcu obok złota i srebra. Nic nie pomogło - prawdopodobnie wraz z końcem starożytności sylfion wyginął i słuch (oraz smak) po nim zaginął. Po dziś dzień naukowcom nie udało się utożsamić sylfionu z żadną współczesną rośliną.

Źródła: 1, 2, 3, 4
332
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Stockowe zdjęcia z lat 70. pozwolą ci docenić to, co mamy dzisiaj
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 4 współczesne problemy, które są dużo starsze, niż ci się wydaje
Przejdź do artykułu Nieprawdopodobne historie spadkowe
Przejdź do artykułu Cierpienia, które mężczyźni muszą znosić dla swoich kobiet
Przejdź do artykułu Duchy na XIX-wiecznych fotografiach
Przejdź do artykułu W Australii wszystko chce cię zabić. I nie są to tylko zwierzęta
Przejdź do artykułu Dokąd zmierza ludzkość? Eksperyment Calhouna
Przejdź do artykułu 10 zwariowanych i szokujących faktów, które musisz wiedzieć o Arabii Saudyjskiej
Przejdź do artykułu Tajemniczy wielbiciel psów, który chyłkiem zakradał się do garażu
Przejdź do artykułu Człowiek posiada znacznie więcej niż 5 zmysłów

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą